دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72528
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام  و تسلیت به مناسبت سالگرد شهادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت - امام حسین (ع) و یاران ایثارگر آن حضرت   

صبح روز سه شنبه، نوزدهم شهریورماه 1398 شما به خیر 

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: عزم راسخ و قیام به منظور اجرای عدالت، شهادت درست حتی اگر علیه خود یا اعضای خانواده باشد، خود داری از خواسته های پلید نفسانی )

سوره نساء، آیه 135

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَ لَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ   إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥

** تعریف قسط: قسط، عدالت عملی و توزیع عادلانه و رساندن حق است که زیربنای اجرای احکام و تحکیم نظام و رشد ایمان و اخلاق و وسیله کمال می‌باشد و اگر قسط نبود هیچ اصلی از اصول شریعت، پا نمی‌گرفت و جنگ طبقاتی درمی‌گرفت و لذا بعثت و قیام پیامبران برای اقامه قسط است « لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ » (پرتوی از قرآن، آیت الله طالقانی – ره -).

ای کسانی که ایمان آورده اید؛ در راستای ”هماهنگ کردن نظام جامعه با نظام آفرینش“ و در سبک زندگی معنویتان؛ عدالت پیشه باشید و برای اجرای عدالت، اقدام نموده و در صورت نیاز، قیام کنید و آنقدر با خودخواهی‌ها، افزون طلبی‌ها و سازشکاری‌های خود بستیزید و به خودسازی بپردازید تا به مرحله ای و درجه ای از صداقت، تواضع و ”اخلاق فضیلت محور“ نائل گردید که خود را همواره در محضر خداوند منان احساس کنید و آنجا که قرار است در خصوص هر امری یا حق و حقوقی شهادت دهید در پیشگاه او به شهادت بپردازید. تا جایی که حتی اگر چنین شهادتی علیه خودتان یا پدرو و مادرتان و یا نزدیکانتان باشد نه از لحاظ عاطفی، تحت تاثیر فقر آنان و نه از منظر محافظه کاری و تحت تاثیر غنای آنان شهادت خلاف واقع ندهید و اولویت را به عدالت محوری ـ که شیوه خداوندی و حق الهی است ـ بدهید و از نفسانیات خود پیروی نکنید تا از مسیر حق، منحرف نشوید و مبادا در پیشگاه خداوندی که به ضمائر شما آگاه است به تحریف حقایق بپردازید و یا آن را کتمان نمایید.

و چند آیه دیگر در خصوص عدالت گرایی:

اِن حَکَمتُ فَاحکُم بَینَهُم بِالقِسط (مائده، 42) ، اگر در مقام قضاوت قرار گرفتید، بین دیگران، عادلانه قضاوت کنید.

و اَوفواالکَیلَ و المیزان بِالقِسط (انعام، 152)، عدالت گرایی پیشه خود کنید و از کم کاری و کم فروشی و ارائه محصول بی کیفیت و امثال اینها بپرهیزید.

وَ اقیمواالوَزنَ بِالقسط و لا تُخسِرواالمیزان (الرحمن، 9) ، در روابط اقتصادی خود با دیگران، محصول کار یا کالای خود را به سنگ تمام و بی کم و کاست و با کیفیّت استانده ای بفروشید و مبادا از کمیّت و کیفیّت آن بکاهید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای خدای عدالت پیشه! و ای یاور عدالت پیشگان!. با عنایت به این که پیشوای شهیدمان، امام حسین (ع) در واپسین لحظات شهادت افتخارآفرین خود، علت اصلی بی تاثیری آموزه های دینی و عدم درک حقایق را ظلم اقتصادی در حق دیگران و عدم درک اهمیت روزی حلال، دانستند به ما توفیق فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی خالص، سالم و پویایی را مرحمت کن و در سبک زندگی معنویمان به گونه ای اخلاق حرفه ای را تقویت فرما که هرکس را مالک زحمات خودش بدانیم و چشم طمع و افزون طلبی ناروا به مالکیت آنچه به ما تعلق ندارد ندوزیم.

ای خدای شهیدان! در این روز عاشورا و درتمامی دوران زندگیمان با ”سعدی شیرازی“ همصدا شده و از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم:

یا رَبّ به نسل طاهرِ اولاد فاطمه

یا رَبّ به خون پاک شهیدان کربلا

یا رب به صدق سینه پیران راستگوی

یا رب به آب دیده مردان آشنا

دل های خسته را به کَرَم، مرهمی فرست

ای نام اعظمت درِ گنجینه شفا

آفریدگارا! ما را با توان و شجاعت کافی در شناخت و پیروی از اهداف عدالت گرایانه و عدالتخواهانه امام حسین (ع) موفق گردان ... آمین یا رب العالمین ...  (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X