دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72617
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه بیست و سوّم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عبادت فقط به رکوع و سجود نیست، بلکه کردار نیک و فعالیت در مسیر رضایت حقتعالی نیز در همان راستا می‌باشد و خداوند، بهترین یار و یاور و پشتیبان مومنین است)

سوره حج، آیات 77 و 78

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ارْکَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّکُمْ وَافْعَلُوا الْخَیْرَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٧٧ وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمِینَ مِن قَبْلُ وَفِی هَـٰذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیدًا عَلَیْکُمْ وَتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَىٰ وَنِعْمَ النَّصِیرُ ﴿٧٨

ای اهل ایمان! اگر می‌خواهید راه رستگاری را طی کنید در برنامه سبک زندگی مادی و معنویتان فقط بنده خالق خود باشید و هیچ پدیده و موجود دیگری را بندگی نکنید و رکوع و سجود خود را صرفا به پیشگاه اقدس او اختصاص دهید.

طبق نقشه راهی که او مقدر و مقرر فرموده و آنگونه که شایسته رهنمودها و احکام او است در پیشگاه کسی که شما را خلق کرده و به عنوان جانشین خود در زمین برگزیده و با دین مبین خود، سرافراز کرده است سعی و کوشش نمایید. همان دینی که هیچ الزام و اجباری در پذیرش آن نداشته و نخواهید داشت! ولی بدانید که این دین مبین،‌ همان آئین یکتاپرستی ای است که پدرتان ابراهیم خلیل (ع)، بشارت آن را داده و هم او شما را مسلمان نامیده است و رهنمودها و احکام آن توسط پیامبر عالیقدرتان به شما ابلاغ گردیده و خود او نیز الگوی عملی این آئین است تا شما نیز تحت تاثیر آموزه های الهی و شیوه های عملی پیامبر عالیقدر، وحی الهی را دریافت کنید و آنگونه در خصوص آن مطالعه و تحقیق و ممارست نمایید که شما هم الگوی عملی سایر انسان‌ها باشید!

پس برای احراز چنین جایگاه رفیع و کسب لیاقت کافی؛ با برپاداشتن نماز، ارتباط دایمی خود را باخالق و با پرداخت زکات، پیوندتان را با انسان‌های نیازمند، برقرار و حفظ نمایید و محکم و استوار، حول محور توحید، قرار گیرید! محور خدای قادری که یار و یاور و سرور شما است و به عنوان بهترین و قدرتمندترین مولی، همواره شما را یاری می‌نماید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای خدایی که رستگاری را محدود به رکوع و سجود نکرده و کردار نیک و انجام فعالیت‌های زیربنایی را نیز در کنار عباداتی همچون سجود و رکوع و از جنس آن‌ها قرار داده ای! به ما توفیق درک فرهنگ قرآنی را بیش از پیش مرحمت فرما تا به فعالیت‌های مولّد و مفید و با کیفیت نیز به عنوان عبادت،‌ نگاه کنیم و در ارتقاء‌کیفیت کلیه فعالیت‌هایمان کوشا باشیم.

ای آفریدگار توانایی که ما را در زمین به عنوان جانشین خود برگزیده ولی مجبور به دین باوری نکرده! و ابراهیم خلیل را پدر توحیدیمان نامیده ای! به حرمت آن پرچمدار توحید، توفیق درک آموزه های دینی و التزام عملی به آن‌ها را به گونه ای به ما مرحمت فرما تا آنگونه که از ما انتظار داری به خودسازی بپردازیم و بتوانیم الگوی عملی سایر انسان‌ها نیز باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X