دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72517
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز پنج‌شنبه، بیست و پنجم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (تقدیر الهی این است که؛ دختران و پسران پاک و باایمان برای تشکیل خانواده و شروع زندگی مشترک، نصیب یکدیگر ‌شوند و از مغفرت و روزی های ارزشمند الهی برخوردار ‌گردند)

سوره نور، آیات  26 و 3  و سوره روم، آیه 21

* وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿٢١﴾سوره روم

* الْخَبِیثَاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَالْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثَاتِ وَالطَّیِّبَاتُ لِلطَّیِّبِینَ وَالطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّبَاتِ أُولَـٰئِکَ مُبَرَّءُونَ مِمَّا یَقُولُونَ لَهُم مَّغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٢٦﴾ سوره نور

* الزَّانِی لَا یَنکِحُ إِلَّا زَانِیَةً أَوْ مُشْرِکَةً وَالزَّانِیَةُ لَا یَنکِحُهَا إِلَّا زَانٍ أَوْ مُشْرِکٌ ۚ وَحُرِّمَ ذَٰلِکَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ ﴿٣ سوره نور

(آیه 21 سوره روم) یکی از آیات بسیار مهم الهی این است که همسرانی را برای شماها خلق کرده است تا در کنار همدیگر بیارامید و بین شماها جاذبه محبّت و مهرورزی متقابل را مقدر فرموده است و شکی نیست که در اهمیت این جاذبه متقابل، نشانه هایی نهفته است که فقط اهل تفکّر و تدبّر آن را درک می کنند.

(آیه 26 سوره نور) بدون شک، ارتباط نامشروع موقت در روابط اجتماعی انسان‌ها در بسیاری از موارد به ارتباط نامشروع دائمی ختم می شود و لذا در زندگی مشترک، زن زناکار نصیب مرد زناکار و مرد زناکار نصیب زن زناکار خواهد شد و حال آن که پاک انگاریِ نوامیس الهی اینگونه ایجاب می کند که در یک زندگی مشترکی که براساس «سبک زندگی معنوی» پی ریزی شده باشد دختران پاک نصیب پسران پاک و پسران پاک از آن دختران پاک خواهد بود. این ها افرادی هستند که از افکار، اعمال و روابط پلید و نامشروع جنسی، بری هستند و مغفرت الهی و روزی های ارزشمند خدائی شامل حالشان می باشد.

(آیه 3 سوره نور) در مجموع؛ اتفاقی که عملا در تماس‌های نامشروع، رخ می دهد این است که مرد زناکار سرانجام با زن هرزه ای همچون خودش و زن زناکار نیز با مرد ناپاک یا مشرکی مانند خود او ازدواج خواهد کرد. در حالی که اینگونه ازدواج ها برای افراد معتقد، ممنوع و حرام می باشد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای پاک ترین پاکان! از اینکه عفّت و پاک دامنی را نصیب خانواده هایمان فرموده ای از تو سپاسگزاریم و شکی نداریم که دختران پاکمان با پسرانی پاک و پسران پاکمان با دخترانی پاک به زندگی مشترک خواهند پرداخت و پاکی و درستی را که از بارزترین صفات الهی است در جامعه فعلی و در نسل بعد از خودشان توسعه خواهند داد و از مغفرت و روزی های ارزشمندی که وعده آن را عنایت فرموده ای برخوردار خواهند شد.

خداوندا! ای وفادارترین وفاداران! از این که ما را از نعمت وفاداری به همسر و پایبندی به اصول اخلاقی، بهره مند فرموده ای سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بر پاکی‌هایمان بیفزایی و پلیدی ها را از جامعه  توحیدیمان دورنمایی.

بارالها! در سیاستگذاری‌ها، برنامه ریزی ها، مدیریت‌ها و خدمت رسانی ها به گونه ای ما را یاری کن و توفیق پندار و گفتار و رفتار نیک و خداپسندانه ای را مرحمت کن تا همگی جامعه ای سالم، پویا و مولّد را تشکیل دهیم و زمینه را برای ازدواج به موقع و زندگی مشترکِ آرام و پایدار جوانانمان که ضامن پاکی و شادابی آنان است، مساعد و فراهم نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).


دسته ها :
X