دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 26084
تعداد نوشته ها : 713
تعداد نظرات : 7
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، سوم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (عدالت پیشگی، شهادت صحیح در پیشگاه الهی، پرهیز از جایگزینی احساسات به جای عدل و داد و سعی در تقویت و ارتقاء اعتقادات و پویایی آن)

سوره نساء، آیات 135 تا 136

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنفُسِکُمْ أَوِ الْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ إِن یَکُنْ غَنِیًّا أَوْ فَقِیرًا فَاللَّهُ أَوْلَىٰ بِهِمَا فَلَا تَتَّبِعُوا الْهَوَىٰ أَن تَعْدِلُوا وَإِن تَلْوُوا أَوْ تُعْرِضُوا فَإِنَّ اللَّهَ کَانَ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرًا ﴿١٣٥ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَىٰ رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی أَنزَلَ مِن قَبْلُ وَمَن یَکْفُرْ بِاللَّهِ وَمَلَائِکَتِهِ وَکُتُبِهِ وَرُسُلِهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا بَعِیدًا ﴿١٣٦

ای کسانی که ایمان آورده اید، عدالت اجتماعی را پاس دارید و نسبت به اجرای آن در پیشگاه الهی، التزام عملی داشته باشید و مثلا به هنگام شهادت دادن و قضاوت کردن، به هیچ سمتی منحرف نگردید و حتی اگر به زیان و بر علیه خودتان، پدر و مادرتان و آشنایانتان هم باشد آن را اجرا کنید! چرا که اگر تحت تاثیر احساسات و مصلحت اندیشی ها از زاویه فقر یا غنای حاکم بر نزدیکان خود، قرار گیرید و حق را با ناحق جایگزین کنید، از آن جا که ذات اقدس الهی از هر کس دیگری به شماها نزدیکتر و از هر آشنایی آشناتر است در نثار احساسات پاک نیز بر دیگران اولویت دارد! پس این احساس پاک برخاسته از عشق و ایمان به مبداء را با خواسته های نفسانی خود نسبت به خویشاوندان، جایگزین ننمایید و این را بدانید که اگر مانع رسیدن حق به حق دار بشوید و یا حقیقتی را تحریف نمایید و یا پس از آشکار شدن حق، از آن اعراض کنید همه این کنش ها و واکنش ها را در پیشگاه الهی که بر همه اعمال شما ها نظارت دارد، انجام خواهید داد و انحراف شما از جاده عدالت، از علم و آگاهی او پنهان نخواهد ماند.

و هنگامی که به درجه ای از دین باوری رسیدید که حضور خداوند را در تمامی حرکات و سکنات خودتان احساس کردید در این مرحله از شناخت هم پویایی را پیشه خود کنید و از ایستایی بپرهیزید و با تحقیق و مطالعه بیشتر ( آمَنوا، آمِنوا ) بر میزان باورتان نسبت به توحید، نبوت و احکام مندرج در کتاب سبک زندگی معنوی ای که بر محمد (ص) نازل گردیده و به کتبی که بر پیامبران قبل از او نازل شده است بیفزایید و همچون کسانی نباشید که سعی نکرده اند به این مرحله از شناخت نسبت به خدا و کارگزاران و پیامبران و کتب آسمانی و مبداء و معاد برسند و از حقیقت، منحرف شده و بی راهه را بر راه ترجیح داده و گمراه شده اند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! به ما کمک کن تا هرگز عدالت پیشگی را به پای عواطف و احساسات برخاسته از نفسانیاتمان قربانی نکنیم و در پیشگاه کبریائیت از قضاوت و شهادت ناحق بپرهیزیم و به درجاتی از شناخت مبداء و معاد و نبوت و امامت و سبک زندگی معنوی ای که دست یافته ایم قناعت نکرده بلکه با مطالعه و تحقیق بیشتر، همواره بر پویایی اعتقادات و التزام عملیمان بیفزاییم و از ایستایی و رکود عقیدتی بپرهیزیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، دوم دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، نقشه راه زندگی معنوی انسان‌ها را به صورت مکتوب، ابلاغ فرموده و محوریت حق و عدالت را ملاک عملکرد آنان قرار داده است تا مبادا به نیّت ایجاد جاذبه عمومی، از جاده عدالت، منحرف و عدالت را فدای سیاست کنند)

سوره نساء، آیه 105 و 106

إِنَّا أَنزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِتَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ بِمَا أَرَاکَ اللَّهُ وَ لَا تَکُن لِّلْخَائِنِینَ خَصِیمًا ﴿١٠٥﴾ وَاسْتَغْفِرِ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ غَفُورًا رَّحِیمًا﴿١٠٦

* ای پیامبر! قرآنی را به راستی و درستی به سوی تو فرستادیم تا به وسیله آن که وحی مکتوب الهی است، بین مردم، داوری کنی و مبادا از حقیقتِ حق فاصله بگیری و به بهانه مصلحت اندیشی و ایجاد جاذبه عمومی، به نفع خیانت پیشگان، با مومنان، به خصومت بپردازی و این را نیز بدان که ذات اقدس الهی مرجع، میزان و ملاک اصلاح هر انحرافی است و لذا همواره در کُرنش ها، پوزش‌ها و بازگشت‌هایتان خدا را هدف قرار دهید و شکی به دل راه ندهید که با بخشش و مهربانی بی نظیری از شما استقبال خواهد کرد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! ای معبود توانا! در حقانیت توحید و فلسفه نبوت، شکی نداریم و به منظور جلوگیری از هر انحرافی از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش با نقشه های مکتوب راه معنویت، آشنا نموده توفیق التزام عملی به احکام الهی را به ما مرحمت فرمایی تا با اصلاح خود و جامعه، همواره در امنیت، پویایی و عدالت پیشگی، انجام وظیفه نماییم.

* پروردگارا! کمکمان کن تا هرگز سیاست بازی را جایگزین راستی، درستی و عدالت پیشگی نکنیم و هیچ قضاوت و تصمیم گیری متعصبانه و بدون تفکری را جایگزین رهنمودهای قرآنیت ننماییم ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، اوّل دی‌ماه 1397 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف اصلی بعثت انبیاء شامل دور کردن مردم از فرقه گرایی و عقاید متعصبانه کُفرآمیز و تجمیع آنان حول محور توحید و ابلاغ نقشه راه اندیشه درست، بیان پُرمحتوا و رفتار صحیح انسان‌ها و ترسیم اصول و مبانی سبک زندگی معنوی به صورت مکتوب بوده است )

سوره بقره، آیه 213

کَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَ مُنذِرِینَ وَ أَنزَلَ مَعَهُمُ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فِیهِ إِلَّا الَّذِینَ أُوتُوهُ مِن بَعْدِ مَا جَاءَتْهُمُ الْبَیِّنَاتُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللَّهُ یَهْدِی مَن یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ﴿٢١٣

* انسان‌ها در ابتدا بر یک فطرت بوده و با توجه به ” فطری بودن دین باوری“، گروه واحدی را تشکیل می‌داده اند ولی به دلیل برداشت‌های مختلف و شیوه های گوناگونِ ارتباط با مبداء، اختلافاتی شکل گرفته و شدت می‌گیرد تا این که خداوند، پیامبران را جهت بشارت و نذارت آنان مبعوث می‌کند تا اصول و مبانی سبک زندگی معنوی را به صورت مکتوب به آنان بیاموزند و با تجمیع انسان‌ها حول محور توحید، آن‌ها را از تفرقه و محورهای متعدد و اختلاف برانگیز شِرک، برهانند. ولی در ادامه راه و پس از بعثت پیامبران نیز برخی از سردمداران اهل کتاب با این که می دانستند دگمیت آنان باعث ایجاد اختلاف شده است ولی منفعت طلبی و افزون طلبی آنان مانع پذیرش حق می‌گردد و سرانجام، ‌خداوند قادر متعال، صاحبان ایمان را به سوی پذیرش حق، رهنمون می‌گردد. زیرا او براساس مشیّت عادلانه و شایسته گزینی خود چنین اراده کرده است که افراد مستعد و شایسته به راه راست هدایت گردند.

* به تعبیر مجموعه نفیس ”تفسیر پرتوی از قرآن“ (آیت الله طالقانی ـ ره ) آنچه از بیان این آیه استفاده میشود پنج دوره فکری و اجتماعی انسان و تکامل نبوت است:

1 ـ دوره انسان فطری که در اندیشه و صورت اجتماعی، یک گونه بودند

2 ـ مرحله بلوغ و ظهور نیروی تخیل و عقل اکتسابی که در اندیشه و بینش جهانی و حدود و حقوق و مرزهای طبقاتی و جغرافیایی، بین آنان اختلافاتی پدید آمد

3 ـ مرحله ای که پیامبران، مبعوث شدند تا عقول و اجتماع را با تبیین اصول اعتقادی و مقیاس‌ها از اختلاف برهانند. رسالت پیامبران نیز در دو مرحله انجام یافته: نخست، بشارت و نذارت و آن گاه آوردن کتاب و شریعت

4 ـ مرحله اختلاف در دین‌باوری: بعد از آنکه رسالت پیامبران در میان توده ها، نیروی جاذب و محرکی پدید آورد، دینداران متعصب و دین سازان حرفه ای، آشکار میشوند و کتاب و شریعت را بر طبق امیال و هواهای خود و عامه مردم توجیه و تفسیر مینمایند و آئین توحید، کم رنگ میشود و به رنگ اوهام و سنن ملّی و نژادی در می آید و حاکمیت کتاب و شریعت، محدود میگردد و زمینه برای بروز و سلطه طاغوت فراهم میشود

5 ـ خداوند کسانی را که بینش برتری دارند و تجربه مذاهب و مرام‌ها آماده شان ساخته، هدایت مینماید تا حق را از میان انحراف‌ها و اختلاف‌ها دریابند و طلیعه رشد و توحید دیگران شوند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای خالق وحدت آفرین! و ای آن که وحدت گرایی را پایه و اساس ادیان توحیدی قرار داده ای! به ما مومنین و موحدین، توفیق تجمیع حول محور خودت را مرحمت فرما و از اِعمال سلیقه ها و نظریه های منفعت طلبانه بِرهان و توفیق درک رهنمودهای مکتوب پیامبرانت را عنایت کن تا بیش از پیش، به سوی خودت هدایت شویم و به صیرورت الی الله بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X