دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72507
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، سیزدهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداشناسی استدلالی و دقت در عظمت گیتی، جزو صفات بارز خردمندانی است که پس از تفکر و تعقل در عالم هستی و مشاهده جلوه های جمال حق، نسبت به هدفداری در خلقت، به یقین میرسند و خالق آن را می‌ستایند)

سوره آل عمران، آیات 190 و 191

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِّأُولِی الْأَلْبَابِ ﴿١٩٠ الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَـٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿١٩١

* خردمندان، کسانی هستند که جلوه های جمال حق را با مطالعات عمیق و پژوهش‌های دقیق؛ در عظمت نظام خلقت و نظم موجود در آفرینش زمین و سایر کُرات آسمانی و سازوکارِ آمد و شد شب و روز، جُست و جو می‌کنند و با رمزگشایی و درک این نشانه ها آثار اراده، قدرت و علم بی پایان پروردگار قادر متعال را در این پدیده ها مشاهده می‌کنند و در هر حالت و وضعیتی که قرار داشته باشند خدا را از یاد نمی برند بلکه جهان را محضر خدا و خود را در پیشگاه الهی احساس می‌نمایند و به خلقت آسمان‌ها و زمین می اندیشند و نهایتا در پیشگاه خالق جهان، عرضه می‌دارند: پروردگارا هیچیک از کائنات و پدیده های طبیعی و این دستگاه باعظمت را بیهوده نیافردیده ای. پس ای آن که مُنزهی، ما را در مسیری قرار بده که در سبک زندگی معنویمان سازندگی، آبادانی، پویایی، عدالت شناسی، عدالت خواهی و عدالت گستری، سرلوحه افکار و اعمالمان باشد و عاقبتمان ختم به خیر گردد و به دوزخ نیانجامد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! با توجه به این که رمزگشایی و درک عظمت گیتی و مشاهده جلوه های جمال زیبایت، بهترین دلیل وحدانیت و حاکمیت مطلق الهی است؛ به ما توفیق خداشناسی استدلالی از این طریق را مرحمت فرما تا در سایه روح افزای آن، روح معنویت را در کالبد سبک زندگیمان بدمیم و با تکیه بر ذات اقدست و اعتقاد راسخ به این که همواره و در همه جا حاضر و ناظر و پشتیبان بندگان خود هستی به خودسازی و جامعه سازی و عدالتگرایی و ستم سوزی بپردازیم و بدینوسیله به وظایف انسانی خود، جامه عمل پوشانده ضمن ادامه پژوهش در اسرار شگرف آفرینش، با تلاش صادقانه و بی وقفه ای در راستای ایجاد، ارتقاء و تداوم جامعه توحیدی جهانی، فعالیت نماییم.

* خداوندا! در مقابل آنچه به ما عنایت فرموده و می فرمایی الحمدللله می‌گوییم و آن را به حساب بخشش و مهرورزیت می‌گذاریم و در مقابل آنچه که داده ای و بازمی ستانی سبحان الله می گوییم و به حساب مشیّت و حکمت بالغه ات می‌گذاریم و سر تعظیم فرود آورده و از پیشگاهت صبر جمیل، مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، دوازدهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (مالکیت استثماری و افزونطلبانه در نظام توحیدی، هیچ جایگاهی ندارد! چرا که مالک اصلی، خداوند منان است و براساس استعداد، تلاش و استحقاق انسان‌ها به آنان واگذار می‌نماید. معیار سنجش اقوام در پیشگاه الهی، عوامل وراثتی و افتخارهای قومی و قبیله ای نیست بلکه میزان هدایت یافتگی و هدایت کنندگی آنان است)

سوره آل عمران، آیات 109 و 110

وَ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الْأَرْضِ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ ﴿١٠٩ کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْکِتَابِ لَکَانَ خَیْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَکْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿١١٠

* هر آنچه که در آسمان‌ها و زمین است در مالکیت خدا است و بازگشت همه امور به سوی اوست. شما مسلمانان حقیقی، به خاطر ایمانی که به ذات اقدس الهی دارید؛ نیکوترین امتی هستید که برای اصلاح سایر انسان‌ها، پدیدار گشته‌اید تا مردم را به نیکوکاری امر‌ کرده و از بدکاری بازدارید و اگر همه اهل کتاب، ایمان می‌آوردند برای خودشان بهتر بود، لیکن به دلیل این که جوهره ایمان در عده کمی از آنان موجود بود و عده کثیری فاقد ایمان و غرق آلودگی‌ها بودند چنین اتفاقی رخ نداد.  

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! ای آن که مالکیت گیتی و تدبیر کائنات، در دستان قدرتمند خودت قرار دارد! و متناسب با میزان استعداد و تلاش و لیاقتمان سهم عادلانه ای را نصیبمان می‌نمایی! چنان درایت و انصافی مرحمت فرما تا به حق خودمان قانع بوده انتظاراتمان را متناسب با این معیارها تنظیم کنیم و تنها با تقویت این معیارها و خودسازی افزونتر، سهم بیشتری را انتظار داشته باشیم.

* بارالها! بسیاری از ماها هنوز به مقام و جایگاهی که در این آیه شریفه برای آمرین به معروف و ناهیان از مُنکَر، تعیین فرموده ای دست نیافته ایم و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک هرچه بیشتر ارتباط خالق و مخلوق از طریق آیات قرآنی را نصیبمان کنی تا آنگاه به اصلاح خود و جامعه توحیدیمان بپردازیم و لایق عضویت در گروهی که آن را ” اُمّت نیکو “ نامیده ای، بگردیم و نیکی‌ها را گسترش دهیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، یازدهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، پیامبران را مبعوث کرده است تا خداپرستی و نه انسان پرستی را رواج دهند و این واقعیت را نهادینه کنند که ابزار ارتباط خدا و انسان را اصل نبوّت و حکمت و کتاب تشکیل میدهد)

سوره آل عمران، آیات 79 و 80

مَا کَانَ لِبَشَرٍ أَن یُؤْتِیَهُ اللَّهُ الْکِتَابَ وَالْحُکْمَ وَالنُّبُوَّةَ ثُمَّ یَقُولَ لِلنَّاسِ کُونُوا عِبَادًا لِّی مِن دُونِ اللَّهِ وَلَـٰکِن کُونُوا رَبَّانِیِّینَ بِمَا کُنتُمْ تُعَلِّمُونَ الْکِتَابَ وَبِمَا کُنتُمْ تَدْرُسُونَ ﴿٧٩ وَلَا یَأْمُرَکُمْ أَن تَتَّخِذُوا الْمَلَائِکَةَ وَالنَّبِیِّینَ أَرْبَابًا أَیَأْمُرُکُم بِالْکُفْرِ بَعْدَ إِذْ أَنتُم مُّسْلِمُونَ ﴿٨٠

* مگر ممکن است خداوند، انسانی را به رسالت برگزیند و به او کتاب و حکمت و نبوت، عطا نماید و آنگاه چنین فردی به مردم بگوید: مرا یا انسان دیگری را به جای خدا یا در کنار خدا بپرستید!؟ (خطاب به پیروان همه ادیان الهی) بلکه پیغمبران بر حسب وظیفه خود به مردم ابلاغ کرده اند که خداجوی، خداشناس و خداپرست باشید چنانکه این حقیقت را پیروان سایر ادیان توحیدی، در کتاب های مقدس ادیان خود مطالعه می‌کنند و به دیگران نیز می‌آموزند.

* هرگز خدا به شما امر نکرده و نمی‌کند که کارگزاران وحی الهی و پیامبران را به خدایی خود برگزینید؛ چرا که این امر، نوعی تفکر و اقدام کفرآمیز است و با اصل توحید که نظم جهان براساس آن استوار شده است منافات دارد.

* حال با توجه به این که پرستش غیرخدا، کُفر مطلق است، چگونه ممکن است پس از پذیرش اسلام متّکی بر توحید ابراهیمی، بار دیگر به کُفر، دعوت شوید!؟

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! پیام نفی الوهیت دروغین و مالکیت و مدیریت غصبی انسان بر انسان را در این آیات شریفه، دریافت کردیم و نیز دریافتیم که احترام کنترل نشده ناشی از شور یا شعور، حتی به پیامبران الهی هم جایز نیست و کُفر محسوب می‌شود! و همچون یک حجاب نورانی، جلو چشمان حقیقت‌ بین را می‌گیرد! و اینک از پیشگاهت درخواست می‌کنیم چنان التزام عملی توام با شجاعتی به ما مرحمت فرمایی که در سبک زندگی معنویمان از جاده توحید، منحرف نشویم و هیچ انسان نالایقی را به سروری، مدیریت و ریاست (ربّ یا ارباب) خود، نپذیریم و اینگونه افراد را با کلمات و رفتارهای شرک آمیزی خطاب ننماییم.

*آفریدگارا! با توجه به این که بسیاری از آرمان‌ها، ایده ها و آرزوهای قبل و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، هنوز تحقق نیافته است! از پیشگاه مقدست درخواست می‌کنیم به خودمان و مسئولین و نمایندگانمان این توفیق را مرحمت کنی تا بدانیم و بدانند؛ چه باید می‌کردیم که نکرده ایم و چه باید نمی کردیم که مرتکب شده ایم! و نهایتا از پیشگاهت درخواست می کنیم بار دیگر فرصت جبران مافات را مرحمت فرمایی تا مبادا خون شهدایمان به هدر و انتظارات امیدوارانه ملّتمان به یاس و ناامیدی مبدل شود (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، دهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (دعوت قرآن از پیروان سایر ادیان الهی جهت جمع شدن حول محور مشترک توحید و نفی ربوبیت انسان‌ها)

سوره آل عمران، آیه 64

قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَىٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَ لَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا وَ لَا یَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللَّهِ فَإِن تَوَلَّوْا فَقُولُوا اشْهَدُوا بِأَنَّا مُسْلِمُونَ ﴿٦٤

* ای پیامبر؛ بگو: ای اهل کتاب، بیایید از کلمه حقّی که بین ما و شما مشترک و یکسان است پیروی کنیم و به جز خدای یکتا را نپرستیم و هیچ کسی یا پدیده ای و یا شیئی را شریک او قرار ندهیم و هیچ انسانی همچون خودمان را تا سرحدّ خدایی بالا نبریم و به جای خدا و در حد ربوبیّت به او تعظیم و تکریم نکنیم. پس اگر از چنین پیشنهادی که عین دعوت حق است، روی گردانند به آنان بگویید: خودتان گواه باشید که ما امر حق را مبنی بر دعوت به وحدت، اجابت و به شما ابلاغ کردیم و تسلیم فرمان خداوندیم ولی این شما بودید که به نقش مهم و سرنوشت ساز این دعوت و وحدت، پی نبردید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! همانگونه که از پیام آور رحمت و تکمیل کننده اصول و موازین اخلاقی، محمد (ص) خواستی پیروان سایر ادیان الهی را دعوت به وحدت نماید و آنان را حول محور توحید، جمع کند،‌ اینک که با برنامه ریزی دشمنان بشریت، بزرگترین فتنه های جهانی به صورت فاجعه انسانی و کشتار دسته جمعی مسلمانان به دست یکدیگر به وقوع می‌پیوندد! به ما کمک کن تا در درجه اوّل، خودمان را به وحدت و یک پارچگی و اجتناب از کشتار یکدیگر، دعوت کنیم!. فراخوان موثری که به این همه خونریزی خاتمه دهد و صلح و سلامتی و پویایی را برای جهانیان به ارمغان بیاورد.

* آفریدگارا! چنان ذکاوت، صداقت و شجاعتی مرحمت فرما تا هیچ انسانی و پدیده ای و موجود دیگری را در حد خدایی، بالا نبریم و همچون خدای خود به پرستش آن نپردازیم.

* پروردگارا! آنگونه که در سوره کافرون فرموده ای؛ حتی کسانی که توفیق دین باوری را کسب نکرده اند نیز می‌توانند در جهان بینی خود آزاد باشند و به شرط رعایت شئونات اجتماعی و عدم فتنه انگیزی، در کنار دین باوران، به زندگی خود ادامه دهند (لَکُم دینُکُم وَ لِیَ دین) و در این آیه شریفه (آل عمران، 64) نیز پیروان سایر ادیان الهی را در پذیرش یا عدم قبول محوریت توحید، مخیّر کرده ای! به خاطر ابلاغ این جهان بینی توحیدی که باعث توسعه هرچه بیشترِ افق دیدمان میشود، از تو سپاسگزاریم و توفیق التزام عملی و اجرای دقیق این اصل مهم و سایر دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک شنبه، نهم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، حاوی آیات محکم و متشابهی است. تفسیر آیات متشابه، در ید قدرت خداوند منان و اندیشمندان و خردمندان است )

سوره آل عمران، آیه 7 

هُوَ الَّذِی أَنزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُّحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَ أُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَ مَا یَعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِندِ رَبِّنَا وَ مَا یَذَّکَّرُ إِلَّا أُولُوالْأَلْبَابِ ﴿٧

** هر یک از آیات قرآن، به منزله جزئی از کل قرآن هستند و لذا اگر با دید جامع و ”کُل نگر“ به آن‌ها پرداخته نشود، پیام حرکت آفرین آنها به درستی درک نخواهد شد و کسانی که با کل آیات قرآن، آشنا نبوده و به درک معانی آن تسلط کافی ندارند آیات پُررمز و راز (متشابه) را با دیدگاه ناقص و ناکافی و ”سوگرایانه“، تفسیر و تعبیر کرده و چه بسا پیام معکوسی را برداشت کنند و حتی به تفسیر مغرضانه و سفسطه گرایانه ای بپردازند! و حال آن که خردمندان باایمان، با دید ”کُل نگر“، به تمامی آیات قرآن و بخصوص به آیات متشابه، می‌ نگرند و اینگونه آیات را بدون در نظر گرفتن سایر آیات قرآن، تفسیر و تعبیر نمی نمایند ...  

* خداوند منان در این آیه خطاب به پیامبر اعظم، می فرماید: قرآنی را که بر تو نازل کردیم، دارای دو نوع آیه محکم و متشابه است. ”آیات محکم“، به منزله اصل و مرجع سایر آیات این کتاب هستند و” آیات متشابه“، دارای دو نوع معنی ظاهری و باطنی می‌باشند. به گونه ای که تاویل آن‌ها را کسی جز خدا و اهل دانش، نمی‌دانند. این ها خردمندانی هستند که وقتی کل آیات قرآن، اعم از محکم و متشابه را مطالعه و در معانی آن‌ها تحقیق می‌کنند، نتیجه پژوهش خود را اینگونه بیان می‌‌نمایند که: ما همه آیات این کتاب را همگن، مرتبط با یکدیگر، از یک سنخ و از نزد خداوند یکتا می‌دانیم و به تمامی این آیات، ‌ایمان یکسانی داریم و حال آن که افراد تنگ نظری که به دنبال دست آویزی برای فتنه انگیزی و القای شبهه و زیر سوال بردن وحی الهی هستند همواره به سراغ آیات متشابه رفته و با تفسیر به رای این آیات، به فتنه گری و تفرقه انگیزی، می‌پردازند.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! با آیات محکم کتابت آشنا شده ایم و اینک پیام قاطع پیام آور گرامیت در خصوص شروط درک آیات متشابه را نیز به وسیله این آیه شریفه دریافت کردیم و لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم زنگارهای عُجب و خودپسندی و افزون طلبی را از دل‌هایمان بزدایی تا شایستگی تجزیه و تحلیل و درک پیام‌ها،‌ احکام و رهنمودهای موجود در آیات متشابه را نیز کسب کنیم و با علمی راسخ و ذهنی خِرَدگرا به تفسیر و تاویل و رمزگشایی و درک این آیات نیز نائل گردیم.

* خداوندا! حکمت نزول آیات متشابه پُررمز و راز را نمی‌دانیم ولی توان درک معانی و التزام عملی به احکام مندرج در آن‌ها و فهم غیرسوگرایانه آن‌ها را از پیشگاهت مسئلت می‌نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

شهادت جانگداز ششمین اخترتابناک امامت و ولایت، امام جعفر صادق (ع)، تسلیت باد

صبح روز شنبه، هشتم تیرماه 1398 شما به خیر و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (رسالت پیامبران الهی را ابلاغ رهنمودها، دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی و سایر احکام الهی تشکیل میدهد و رستگاری انسان‌های اندیشمند، در گرو دمیدن روح پاکی و پرهیزگاری در کالبد عقلانیّت، خواهد بود)

سوره آل مائده، آیات 99 و 100

مَّا عَلَى الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَ مَا تَکْتُمُونَ ﴿٩٩ قُل لَّا یَسْتَوِی الْخَبِیثُ وَالطَّیِّبُ وَ لَوْ أَعْجَبَکَ کَثْرَةُ الْخَبِیثِ فَاتَّقُوا اللَّهَ یَا أُولِی الْأَلْبَابِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ﴿١٠٠

(خطاب به خردمندان) بر پیغمبر جز تبلیغ احکام الهی وظیفه‌ای نیست و خداوند متعال، از آشکار و پنهان شما باخبر است. ای پیامبر؛ خطاب به اندیشمندان بگو: با هر میزان و معیار و منطق و ابزاری که پاکی‌ها و ناپاکی‌ها و پاکان و ناپاکان را ارزیابی کنید ارزشهای یکسان و مشابهی را در آنان نخواهید یافت و این موضوع، هیچ ارتباطی به کثرت و قلّت این دو گروه، ندارد و لذا هر چند از بسیاریِ پلیدان، شگفت زده شوی در ترازوی سنجش ارزش‌ها کفه سنگین را پاکانی که تعداد آن‌ها ممکن است بسیار کم باشد، از آن خود خواهند کرد. پس ای گروه اندیشمندان و خردمندان؛ شما نیز جزو پاکان باشید و با بهره گیری از نیروی معجزه آسای پرهیزگاری، در کالبد سیاستگذاری‌ها، برنامه ریزی‌ها،‌ تهیه نقشه های راه، بدمید تا حاصل کارتان به پویایی، شادابی، سازندگی و توسعه واقعی بیانجامد و بدینوسیله، رستگار شوید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای آن‌که از آشکار و پنهان ما باخبری! پیام‌ها و رهنمودهای پیامبرانت را دریافت کرده و با ظواهر آن‌ها آشنا شده ایم و اینک از درگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم دستورالعمل‌های آنان را در ما تبدیل به ”عمل“ و گفتار آنان را در ما تبدیل به ”رفتار خردمندانه و اندیشمندانه همراه با معنویت“ و واکنش ما در قبال احکام آنان را ”التزام عملی“، مقدّر فرمایی تا پاکی را از ناپاکی تشخیص داده، در ارزیابی‌ها و قضاوتهایمان کمیّت‌ها را بر کیفیت‌ها ترجیح ندهیم و اصالت پرهیزگاری را همواره مدّ نظر داشته باشیم و با دمیدن روح معنویت در کالبد عقلانیت، همواره با دید عاقلانه توحیدی؛ بنگریم، بیندیشیم، بگوییم و بکوشیم.

آفریدگارا! در این روز که مصادف با سالگرد شهادت مظلومانه ششمین اخترتابناک امامت و ولایت و ناشر علم و اخلاق و صداقت و معرفت ـ امام جعفر صادق (ع) ـ است به ما نیز توفیق علم اندوزی و علم آموزی صادقانه، تخلق به اخلاق الهی و نشر همزمان علم و اخلاق و صداقت را مرحمت فرما (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز جمعه، هفتم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت.

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (پیامبر به عنوان اوّلین مومن به دین الهی، الگوی عملی امت و بشارت و اِنذار دهنده و دعوت کننده به راه حق و حقیقت و نوید دهنده فضل کبیر به مومنین است )

سوره احزاب، آیات 45 تا 47 و 56

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَ مُبَشِّرًا وَ نَذِیرًا ﴿٤٥﴾  وَ دَاعِیًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِرَاجًا مُنِیرًا ﴿٤٦﴾ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا کَبِیرًا ﴿٤٧﴾

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا ﴿٥٦

خداوند قادر متعال، محمد رسول الله (ص) را به پیامبری مبعوث فرمود تا به عنوان اوّلین مومن به دین مبین اسلام محمّدی (آمَنَ الرَّسولُ بِما اُنزِلَ اِلَیهِ مِن رَبِّه) با سبک زندگی معنوی خود همچون الگوی عملی امت (شاهد) مورد استناد، اقتباس و تقلید، قرار گیرد و به فرمان حقتعالی با مژده دادن به گروندگان و بیم دادن به گمراهان، مانند چراغِ درخشانی ولایت خداوند بر مومنین را تحقق بخشیده از ظلمات گمراهی به سوی روشنایی قوانین و مقررات و حکمت ها و رحمت های الهی راهنمایی کند. چرا که باریتعالی خود را ولی مومنین می داند و همواره آنان را از ظلماتِ کژی ها به روشناییِ راستی ها رهنمون می‌گردد (اَللهُ وَلیُ الَّلذینَ آمنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُلُماتِ اِلیَ النور) و نیز آمده است تا مومنین را به فضل بزرگ الهی که به آنان تعلّق دارد، بشارت دهد.

* ... و اینک که خداوند منّان و ملائک او بر روان پاک این پیغمبر، صلوات و درود می‌فرستند! شما اهل ایمان هم با خداوند فرستنده وحی و کارگزاران وحی الهی هم صدا شوید و  بر او صلوات و درود بفرستید و با تعظیم و اجلال بر او سلام گویید و تسلیم فرمان الهی که توسط او ابلاغ شده است، گردید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! از این که توحید را محور اصلی جهان بینی ما قرار داده ای و پیامبر عالیقدری را جهت تکمیل مکارم اخلاق و اصول، مبانی و دستورالعمل‌های سبک زندگی معنویِ مطرح شده در سایر ادیان توحیدی، مبعوث فرموده ای از تو سپاسگزاریم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می کنیم بر توفیقات ما بیفزایی تا همواره آن بزرگوار را الگوی سبک زندگی عقیدتی و انوار ایزدی او را چراغ راه خود قرار دهیم و لایق اِحراز فضل کبیری گردیم که در این آیات شریفه، وعده آن را داده ای.

* آفریدگارا! آنگونه که فرموده ای؛ همراه با کارگزارانت بر محمد (ص) درود فرستاده و ما را نیز به جمع درودگویان بر او امر فرموده ای! از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم؛ چنان درک و شعوری از اهمیت این همصدایی و رسالت او به ما مرحمت فرمایی تا با تمامی وجود و از صمیم قلبمان شایسته ترین درودها را نثار قدوم مبارک او کنیم و سر در جای پاهای مبارکش گذاریم و چنان شناختی از پیام‌ها و رهنمودهایش کسب کنیم که  سیر و سلوکمان طبق نقشه راهی باشد که توسط او ابلاغ فرموده ای (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز پنج شنبه، ششم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قرآن، آینه تمام نمای وحی الهی است که درک آن ارتباط مستقیمی با میزان پاکی و برقراری ارتباط خالصانه مطالعه کنندگان آن دارد)

سوره واقعه، آیات 77 تا 81

إِنَّهُ لَقُرْآنٌ کَرِیمٌ ﴿٧٧ فِی کِتَابٍ مَّکْنُونٍ ﴿٧٨﴾ لَّا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ ﴿٧٩﴾ تَنزِیلٌ مِّن رَّبِّ الْعَالَمِینَ ﴿٨٠﴾ أَفَبِهَـٰذَا الْحَدِیثِ أَنتُم مُّدْهِنُونَ﴿٨١

* قرآن، آینه تمام نمای وحی الهی است که آثار عظمت و اصالت آن آشکار و نمایان است و محتوای آن حاکی از مبداء نزول آن می‌باشد. اصل این آیات در کتابی جای دارد تا از هرگونه خطا، تغییر و تبدیلی محفوظ بماند و جز پاکان، نمی‌توانند آن را رمزگشایی نموده و بر حقیقت آن دست یابند و حقایق و مفاهیم عالی آن را درک نمایند و دارا بودن انگیزه،  استعداد حقیقت جویی، قدرت تفکّر و تدبّر برای درک حداقل مفاهیم آن لازم است و هرچه پاکی و خلوص انسان، بیشتر شود تمرکز و نهایتا درک او از مفاهیم قرآن نیز افزون‌تر خواهد شد. بدیهی است که این کتاب به صورت وحی از جانب پروردگار جهانیان نازل گردیده است. حال با توجه به ویژگی‌هایی که برای آن برشمرده شد، آیا باز هم این سند پُرمحتوای سبک زندگی معنوی و این نقشه راه انسانیت و رستگاری را سبک و سست می‌شمارید و به عظمت محتوا و اهمیت پیام‌های آن توجّه نمی‌کنید؟

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای فرستنده پیامبران و ای ارسال کننده قرآن! پیام قاطع و بیان نافذ کبریائیت را در خصوص معرفی قرآن، شنیدیم و بر آسمانی بودن آن شهادت می‌دهیم و از محضر مبارکت درخواست پاکی، طهارت، استعداد و تمرکز بیشتری که لازمه فهم و درک هرچه کاملتر و رمزگشایی از احکام و دستورالعمل‌های مندرج در آن است را مسئلت می‌نماییم.

* آفریدگارا! توفیق مطالعه و تحقیق هرچه کامل‌تر در محتوای قرآن را به گونه ای مرحمت فرما تا با درک هرچه کاملتر پیام‌هایت و به کار بردن آگاهانه دستورالعمل‌های سبک زندگی معنوی مندرج در آن روح معنویت را در کالبد تمامی فعالیت‌های فردی و اجتماعیمان بدمیم و در راستای اهداف عالی انسانی، قدم برداریم و به صیرورت الی الله، بپردازیم.

* خداوندا! سه اصل اساسی راست پنداری، راست گفتاری و راست کرداری را در ما تقویت فرما تا با پندار، گفتار و کردار صادقانه، پویا و مولّدی که خلاصه و عصاره رسالت همه پیامبران توحیدی را تشکیل میدهد، به امور فردی و اجتماعی، بپردازیم و در پیشگاه کبریائیت سربلند و سرافراز باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه، پنجم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( قرآن از طرف کسی نازل شده است که تمامی کائنات را براساس حکمت بالغه و هدف مشخص و مدّت زمان معینی آفریده است و نظم و دقت و عظمت حاکم بر جهان هستی، جزو جلوه های جمال او هستند)

سوره احقاف، آیات 4-2

تَنزِیلُ الْکِتَابِ مِنَ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ ﴿٢ مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَ مَا بَیْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِ وَ أَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِینَ کَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ﴿٣ قُلْ أَرَأَیْتُم مَّا تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَرُونِی مَاذَا خَلَقُوا مِنَ الْأَرْضِ أَمْ لَهُمْ شِرْکٌ فِی السَّمَاوَاتِ ائْتُونِی بِکِتَابٍ مِن قَبْلِ هَـٰذَا أَوْ أَثَارَةٍ مِنْ عِلْمٍ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ ﴿٤

* این کتاب از جانب خداى ارجمند و حکیم، نازل شده است. خدایی که آسمانها و زمین و آنچه که میان آن دو است را جز براساس هدف مشخص و حکمت بالغه و در زمان معیّنی نیافریده است!. ولی افراد پندناپذیری هستند که به جِلوِه های جمال حق، در خلقت آسمان‌ها و موجودات، توجهی ندارند و راه های انحرافی و بیراهه ها را بر راه رستگاری، ترجیح می‌دهند. ای پیامبر؛ خطاب به اینگونه افراد بگو:

* در این که این همه نظم و عظمت موجود در کائنات، دارای خالقی است شکی وجود ندارد ولی اگر خالق آگاه و توانایی جز خدا را می شناسید معرفی نمایید و یا اگر به موجود خیالی ای معتقدید که دست اندر کار امور گیتی است! جهت اثبات ادعای خود، آثار و مصنوعات آن موجود را معرفی نمایید و مستندات مکتوب و آثار علم و قدرت او را به نمایش بگذارید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

ای خدای عزیز و حکیمی که با عزّت و حکمتت قرآن را به عنوان منبع درسی و نقشه راه زندگی معنوی برای ما انسان‌ها نازل فرموده ای! ای آفریدگاری که تمامی کائنات را براساس قوانین حاکم بر موجودیت تمامی موجودات و پدیده های هستی، خلق نموده ای! با تمامی وجودمان به موجودیّتت و به حضور دایمیت گواهی میدهیم و عالَم را محضر تو و خود را همواره در پیشگاه کبریائیت احساس می‌کنیم.

خداوندا! دل هر ذره ای را که می شکافیم، جلوه جمالت را در آن می‌بینیم! و از زاویه هر علمی و هر تخصصی که به نظم حاکم بر ارگان‌ها و سلول‌های بدن، می‌نگریم، جریانات هدفداری را مشاهده می‌کنیم که همگی حاکی از تاثیر اراده خلاق و هدفداری است که جز ذات اقدس و علم بی پایانت به هیچ دادار دیگری نمیتوانیم نسبت دهیم.

... و اینک از پیشگاه مبارکت درخواست می‌کنیم ما را بیش از پیش در رمزگشایی اصول عدالت خواهی و عدالت پیشگی و صیرورت الی الله، یاری نمایی تا همواره با تکیه بر معنویت حاصل از آن به فعالیت بپردازیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، چهارم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (آموزه های الهی، همچون روحی است که در کالبد انسان دمیده میشود و افق دید او را روشن می‌نماید، قرآن به منزله چراغ روشنگری است که راه زندگی سالم را به افراد شایسته می‌نمایاند و هشدار می‌دهد که حرکت تکاملی ما همواره رو به سوی خدا دارد و تا بینهایت میتواند به پیش برود)

سوره شوری، آیات 52 و 53

وَکَذَٰلِکَ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا کُنتَ تَدْرِی مَا الْکِتَابُ وَلَا الْإِیمَانُ وَلَـٰکِن جَعَلْنَاهُ نُورًا نَّهْدِی بِهِ مَن نَّشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّکَ لَتَهْدِی إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ ﴿٥٢ صِرَاطِ اللَّهِ الَّذِی لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ أَلَا إِلَى اللَّهِ تَصِیرُ الْأُمُورُ ﴿٥٣

* ای پیامبر! از آنجا که آموزش قرآن مایه حیات معنوی و بهبود کیفیت زندگی است لذا با نزول قرآن، در واقع روح روشنایی و هدایت را به سوى تو وحى کرده ایم و بسیاری از اطلاعات مرتبط با جهان هستی، مسائل اجتماعی و سبک زندگی معنوی را به تو آموخته و نقشه راه را ارائه داده ایم، در حالی که تا قبل از نزول وحی الهی نمى‌دانستى کتاب چیست و ایمان کدام است؟ ولى آن را نورى گردانیدیم که بر اساس شایسته گزینی، و عدالت توام با مهرورزی خداوندی، هر کس که استعداد و شرایط آن را داشته باشد به وسیله آن راه را نشان میدهیم! همان راهی که به تو نیز نشان دادیم و تو نیز مردم را به همین راه هدایت می‌نمایی!. راه خدایى که آنچه در آسمان‌ها و زمین است در مالکیت او است و تفکّر، تکلّم و سایر اعمال شما در محضر او و در ملک او به وقوع می‌پیوندد و سیر تکامل فکر و معنوی و اوج‌گیری کردار نیک انسان‌های مومن، سمت و سویی خدایی خواهد داشت و به او می‌پیوندد.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* خداوندا! به خاطر نزول قرآن و ابلاغ احکام و مبانی سبک زندگی معنوی که به منزله دمیدن روح علم و معرفت و آگاهی در کالبد انسان ها است، تو را سپاس می‌گوییم.

* آفریدگارا! از آنجا که شایسته گزینی ات نیز همچون سایر امور، ریشه در عدل و مهرورزی ات دارد از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق عمل به آموزه های قرآنی را به ما مرحمت فرمایی تا با التزام عملی به احکام و رهنمودهایت شایستگی لازم جهت گزینش الهی و پیمودن صراط مستقیمی که در این آیات شریفه بر آن تاکید فرموده ای را کسب نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X