دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 61458
تعداد نوشته ها : 961
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، سوم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت،

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (در طول تاریخ، ابلاغ وحی الهی توسط پیامبران توحیدی، صورت گرفته ولی اثرگذاری آن به ظرفیت و میزان پندپذیری انسان‌ها بستگی داشته است)

سوره حدید، آیات 26 و 27

وَ لَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا وَ إِبْرَاهِیمَ وَ جَعَلْنَا فِی ذُرِّیَّتِهِمَا النُّبُوَّةَ وَالْکِتَابَ فَمِنْهُم مُّهْتَدٍ وَ کَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿٢٦ ثُمَّ قَفَّیْنَا عَلَىٰ آثَارِهِم بِرُسُلِنَا وَ قَفَّیْنَا بِعِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ وَآتَیْنَاهُ الْإِنجِیلَ وَ جَعَلْنَا فِی قُلُوبِ الَّذِینَ اتَّبَعُوهُ رَأْفَةً وَ رَحْمَةً وَ رَهْبَانِیَّةً ابْتَدَعُوهَا مَا کَتَبْنَاهَا عَلَیْهِمْ إِلَّا ابْتِغَاءَ رِضْوَانِ اللَّهِ فَمَا رَعَوْهَا حَقَّ رِعَایَتِهَا فَآتَیْنَا الَّذِینَ آمَنُوا مِنْهُمْ أَجْرَهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿٢٧

... در حقیقت، نوح و ابراهیم (ع) را به منظور هدایت انسان‌ها فرستادیم و در میان فرزندان آن دو، نبوت و کتاب را جاری ساختیم: البته تاثیرپذیری آنان در مقابل این آموزش‌ها و راهنماییها متفاوت بوده، به طوری که برخی از آن‌ها راه درست را انتخاب کرده ولی بسیارى از آنان بیراهه و گمراهی را برگزیده اند.

آنگاه پس از رسالت نوح و ابراهیم، پیامبران دیگر و ازجمله عیسی مسیح (ع) را پى‌درپى، جهت آموزش و ابلاغ اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و ارائه نقشه راه صلح و صفا و پویایی فرستادیم و کتاب انجیل را به عیسی (ع) عطا کردیم، و در دلهاى کسانى که از او پیروى کردند رأفت و رحمت نهادیم و قلب‌هایشان را آرام کردیم و رهبانیت را بر ایشان مقرّر نکردیم مگر براى آنکه بدینوسیله روح معنویت را در کالبد فعالیت‌های خود بدمند و خشنودى خدا را کسب نمایند. با این حال برخی از آنان اصول و ضوابط و حدود الهی را به نحو شایسته ای رعایت نکردند و به جا نیاوردند و راه انحراف و انحطاط را برگزیدند و بعضی دیگر، با مطالعه و تحقیق در آموزه های الهی و تغییر رفتار ناشی از آن رستگار گردیده و پاداش کردار نیک خود را دریافت نمودند.  

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! بر تمامی پیامبران راستین و بویژه بر حضرت عیسی روح الله (ع) که پیام آور صلح و صفا بود و بر حضرت محمد رسول الله (ص) که پیام آور مکارم اخلاق و تایید کننده پیامبران پیشین و کامل کننده رسالت آنان بود، درود می‌فرستیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم بار دیگر پیام صلح و صفا و آرامش و امنیت آن بزرگواران را به زبانی که همه جهانیان، درک کنند و با صدایی که همه انسانها بشنوند ابلاغ فرما. چرا که؛ تمام جهان و جهانیان، سخت نیازمند آنند.

بارالها! آنگونه که در احادیث آمده است؛ بار دیگر عیسی (ع) همراه با دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت، طلوع و ظهور خواهند کرد و عالم را به نور وجود خود که جلوه مستقیمی از انوار و الطاف ویژه الهی است روشن خواهند نمود!  و لذا از پیشگاهت مسئلت می کنیم که آن زمان را نزدیک گردانی و جهان را از این همه ظلم و جور و بی عدالتی و نامردمی حاکم بر اکثریت جوامع، نجات دهی و ما نیز توفیق پیروی از آنان را داشته باشیم. الهم عَجِّل لِوَلیِک الفَرَج (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک ‌شنبه ، دوّم تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خداوند منان، پیامبران را با دلایل و براهین و کتاب اصول و مبانی سبک زندگی معنوی و درست زیستن و معیار سنجش نیکی‌ها و بدی ها جهت هدایت انسان‌ها و برقراری عدل و داد، مبعوث فرموده است)

سوره حدید، آیه 25

لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنزَلْنَا الْحَدِیدَ فِیهِ بَأْسٌ شَدِیدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِیَعْلَمَ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَیْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ عَزِیزٌ ﴿٢٥

* خداوند منان در این آیه می‌فرماید؛ پیامبران خود را با دلایل و برهان‌های آشکار، به سوی شما فرستادیم و کتاب و احکام و قوانین و ضوابط و معیارهای سنجش و اندازه گیری خوب از بد و حق از باطل و عدالت از بی عدالتی را بر آن‌ها نازل کردیم تا مردم، تحت تاثیر آموزش‌های الهی قرار گیرند و عدل و انصاف را سرلوحه تمامی افکار و اعمال خویش قرار دهند و آهن که برای رونق و به حرکت در آوردن چرخ صنعت و نیز تولید ادوات دفاعی، نیروی عظیم و منافع اقتصادی بسیار زیادی در آن نهفته است را نیز پدید آوردیم، تا معلوم شود چه کسى در نهان، او و پیامبرانش را یارى مى‌کند. آرى، خدا نیرومند و شکست ناپذیر است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* آفریدگارا! به خاطر ارسال پیامبران و نجات انسان ها از تاریکی های ناآگاهی و گمراهی و سوق دادن به سوی آگاهی و روشنایی، از تو سپاسگزاریم.

* خداوندا! از این که در کتب آسمانیت، معیارهای سنجش زشتی‌ها و زیبائیها را بیان فرموده ای تو را شُکر می‌گوییم.

* بارالها! آنگونه که در این آیه شریفه تاکید فرموده ای؛ میزان و معیار سنجش حق از باطل را دقیقا تعیین فرموده ای لذا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و تحقیق در میزان‌ها و معیارها و حدود الهی را به گونه ای مرحمت فرمایی که تحت تاثیر آن همواره به برپایی عدل و داد و التزام عملی به رهنمودهای الهی، قیام و اقدام نماییم.

* آفریدگارا! توفیق استفاده صحیح از «آهن» که جانمایه صنایع نوین و نیروی محرکه و به روزرسانی صنایع قدیم است را به گونه ای مرحمت فرما تا از این نعمت بی نظیر الهی در راستای صلح و سازندگی و نه تولید سلاح‌های کشتار جمعی، استفاده نماییم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای شنبه، اوّل تیرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

* بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (هدف خداوند در تمامی کتب آسمانی، اصلاح و تغییر رفتار انسان ها است! و نه مطالعه و مرور بدون تفکر و تعقل و تدبر در این منابع. چرا که؛ آموزه های الهی، احیاگر طینت‌ها و فطرت‌های پاک الهی در انسان‌ها هستند)

سوره حدید، آیات 16 و 17

أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَ مَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ﴿١٦ اِعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یُحْیِی الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَیَّنَّا لَکُمُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ ﴿١٧

* آیا براى کسانى که ایمان آورده‌ و تحت آموزش‌های قرآنی قرار گرفته اند هنگام آن نرسیده است که آن آموزه ها موجب تغییر رفتار آنان شده و باعث شده باشد دل‌هایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده است نرم و فروتن گردد؟ و مانند بعضی از پیروان ادیان قبل از اسلام نباشند که آیات و کُتبی متناسب با درک آن‌ها در آن زمان، برایشان نازل کردیم ولی فقط به خواندن آن کتاب ها و بحث در ظواهر آیات، اکتفا کردند؟ و حتی در مدت زمانی طولانی آنگونه آموزش ندیدند که منجر به اصلاح کج اندیشی‌ها و رفتارهای ناهنجار آنان گردد و آنقدر در آن ناهنجاریها غوطه ور شدند که در طول زمان، قباحت آن از بین رفت و با قساوت هرچه تمام‌تر، ”انحراف“ را ”اصلاح“، پنداشتند و حال آن که بسیاری از آنان فاسق بودند؟.

* آگاه باشید که همانگونه که براساس تقدیر الهی و آمد و شد فصول مختلف سال، در فصلی از سال زمین به خوابی همچون مرگ فرو میرود و در فصل دیگر مجددا بیدار و زنده می‌شود و به سازندگی و شادابی خود ادامه می‌دهد براساس همین قانون الهی، انسان ناآموخته نیز حکم موجود غیرزنده ای را دارد که در سایه آموزش، بیدار و بلکه زنده می‌گردد و هدف از بیان این مثال ها در قالب آیات الهی این است که با تفکر و تعقّل، راه خود را بیابید.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

* پروردگارا! ای قادر متعال! اینک که بار دیگر در کتاب آسمانیت قرآن، هدف اصلی آموزه های الهی را اصلاح و تغییر رفتار انسان‌ها ذکر کرده ای و در این آیات شریفه نیز با انتقاد از پیروان ادیان قبل از اسلام که بسیاری از آن‌ها فقط به ظواهر آیات پرداخته و در گمراهی پیشین خود غوطه ور شده اند مسلمانان را از پیمودن چنین مسیری برحذر داشته ای از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق درک هرچه بیشتر این آموزه ها و رهنمودها را به ما مرحمت فرمایی تا سرانجام، موجب تغییر ناهنجاریهای رفتار فردی و اجتماعیمان گردد و اهداف عالی انسانی را در کمال آرامش و با انگیزه های قوی به پیش ببریم.

* بارالها! اوّلین روز تابستانی سال جاری را با یاد و نام خودت و به امید مهرورزیهایت آغاز می‌کنیم و از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مفید بودن برای خود و جامعه مان را بیش از پیش، مرحمت فرمایی ... آمین یا رب العالمین ... (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X