دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72615
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز یک‌شنبه، ‌سوم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: ( دین‌باوری، امری فطری است که ریشه در فطرت الهی دارد و برای دستیابی به مفهوم ”دین قیّم“ یا آئین استوار، نیاز به مطالعه و تحقیق و کسب اطلاعات دقیق و پرورش فطرت با بهره گیری از آموزه های مندرج در وحی الهی می‌باشد)

سوره روم، آیات 30 تا 32

فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَٰلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَـٰکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ ﴿٣٠ مُنِیبِینَ إِلَیْهِ وَاتَّقُوهُ وَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿٣١﴾ مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ ﴿٣٢  

به آیین پاک و خالص الهی، روی آور و پیوسته از طریقتِ دین خدا که فطرت خلق را با آن سرشته و بر آن آفریده است پیروی کن و این را بدان که فطرت، جزئی از خلقت انسان، محسوب می‌گردد و هیچ دگرگونی ای در ترکیب خلقت و فطرت، وجود ندارد و مفهوم آیین استوار حق(دین قیّم) نیز همین است، ولی از آن‌جا که درک آن مستلزم مطالعه و تحقیق و کسب علم و دانش و پُر کردن ظرف فطرت با آموزه های مندرج در وحی الهی می‌باشد، اکثر انسان‌هایی که به این مرحله از آگاهی و فطرت پروری، نرسیده اند قادر به درک آن نیز نمی‌باشند.

یکی از راه های رمزگشایی و درک ”فطری“ بودن و حرکت به سمت ”استواری دین“ و دستیابی به ”دین قیّم “؛ جمع شدن حول محور توحید با اجتناب از هرگونه شک و شبهه و شرک و برنامه ریزی دایمی برای اقامه نماز (که به منزله پیوستن قطره ناچیزی به اقیانوس بی‌کران قدرت الهی است و پرهیزگاری ای که به معنی ” توانستن و مرتکب نشدن“ است)، می‌باشد. و لازم است این ویژگی‌ها در سبک زندگی معنوی، گنجانده شود تا نهادینه گردد.

... و زمانی که به این مرحله از شناخت و آگاهی، دست یافتید به منظور تداوم این جهان بینی باعظمت، در توحیدتان و در سایر ویژگی‌هایی که اشاره شد متّحد و متّفق باشید و راه پیروان سایر ادیان الهی را در پیش نگیرید که در آغاز راه و در زمان حیات پیامبر خود، همه بر یک صراط بوده و سپس فرقه فرقه و شعبه شعبه گردیده و هر فرقه و شعبه ای حق را به جانب خود دانسته و به بافته های نادرست و متعصبانه اذهان خود دلشاد گشته اند!. مگر حضرات نوح، ابراهیم، زرتشت، موسی، عیسی و محمد علیهم السلام، در دوران رسالت خود آئین الهی را به چند شعبه تقسیم کردند؟ آنچه که آنان آوردند یک دین و مذهب واحدی بود که نامی جز مزداپرستی، کلیمیت، مسیحیت و اسلام نداشت که همگی به مفهوم”یکتاپرستی“ بوده و هست.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا! ای آفریدگار یکتا و بی‌همتا! به ما توفیق درک کامل دین قیّمی که در این آیات معرفی فرموده ای را مرحمت فرما تا همگی بدون هیچ شک و شبهه ای با جمع شدن حول محور توحید و تقوا پیشگی و اقامه صلات در مسیر اتحاد و اتفاق توحیدی، حرکت کنیم و موجبات شاخه شاخه شدن این دین مبین که نتیجه ای جز دور شدن از محور اصلی توحید و بروز اختلاف و جنگ مذهب علیه مذهب را به بار نخواهد آورد، فراهم ننماییم و همواره حول آن محور، حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

خداوندا! در این بحران عظیمی که در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می کنیم به مسئولینی که زمام امور مملکت را در دست دارند، قدرت تفکر، تعقل و تقوای بیشتری مرحمت فرما تا این کشتی به گِل نشسته را بار دیگر به حرکت در آورند و موجبات امیدواری این ملّت نجیب و قانع را فراهم نمایند. آمین (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).
دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام 

صبح بسیار زیبای روز شنبه، دوّم شهریورماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (توحید و شرک در دو جهت مخالف، حرکت می‌کنند و دوری از هرکدام باعث نزدیکی به دیگری خواهد شد. ضمنا شرک، انسان را به سوی ظلم، سوق می‌دهد ولی درکِ توحید و التزام عملی به آن، به سوی عدالت، رهنمون خواهد شد)

سوره یونس، آیات 105 تا 107

وَأَنْ أَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا وَلَا تَکُونَنَّ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ﴿١٠٥ وَلَا تَدْعُ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا یَنفَعُکَ وَلَا یَضُرُّکَ فَإِن فَعَلْتَ فَإِنَّکَ إِذًا مِّنَ الظَّالِمِینَ﴿١٠٦﴾ وَإِن یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَإِن یُرِدْکَ بِخَیْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِهِ یُصِیبُ بِهِ مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ﴿١٠٧

از هرگونه شِرک و شک و شبهه ای بپرهیز و گرایش و باورت و جهت حرکت فکریت را به سمت این آئین توحیدی پاک و خالص و بی آلایش، سوق بده و غیر از خدای یکتا هیچ شخصیتی و هیچ پدیده ای که قادر به ایجاد سود و زیان معنوی ای نمی باشد را تا سرحدّ خدایی بالا نبر و الفاظ و کلمات و حرکاتی که در پیشگاه الهی به کار می‌بری در مقابل آن‌ها از خود بروز نده! زیرا در این صورت از درجات خلوص معنوی خودت کاسته و به ورطه شرک خواهی افتاد و با دور شدن از نورانیت و شفافیت توحید و از دست دادن تکیه گاه مهرورزی و جلال و جبروت الهی و سقوط در ورطه جهل و گمراهی، در حق خودت ظلم خواهی کرد و در زمره ستمکاران، قرار خواهی گرفت.

آیا اگر به دلیل عدم شایستگی لازم، ضرر و زیانی را متحمل شوی جز خالق مهربان که با هدایت و توبه پذیری خود باز هم تو را در آغوش مهر و رحمت خویش جا خواهد داد کس دیگری در این شرایط، که تمامی امید خود را از دست داده ای قادر به نجات تو خواهد بود؟ و اگر به دلیل شایستگی و لیاقتی که داشته ای به مدارج بالایی از کمال و معنویت، دست یافته ای و در سایه مطالعه و پژوهش لازم به ثبات عقیدتی، نائل شده ای کسی قادر به بازپس گیری چنین مقامی از تو خواهد بود؟ چرا که خداوند بر اساس عدالت محوری و مهرورزی خود از یک طرف و شایستگی و ظرفیت انسان‌ها از سوی دیگر، فضل و رحمت خویش را شامل انسان ها کرده و می‌کند و همواره بخشنده و مهربان بوده و خواهد بود.

با عنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

آفریدگارا! ای یگانه به همتایی که ما را به سوی آئین پاک و بی آلایشی فرا خوانده ای و کرامت انسانی ما را به قدری بالا برده ای که اجازه خودشِکنی،‌ خودکوچک بینی و کُرنش در پیشگاه هیچ موجود یا پدیده ای را به ما نداده ای! اولا به خاطر این همه مراقبت عادلانه و مهرورزانه، ذات اقدست را سپاس می‌گوییم و ثانیا از پیشگاه کبریائیت درخواست می‌کنیم توفیق مطالعه و پژوهش هرچه عمیق تری در زوایای مختلف این”دین حنیف“ را بیش از پیش به ما مرحمت فرمایی.

خداوندا! در روزهای باقیمانده تابستان سال جاری و پیش از آغاز سال تحصیلی جدید، به ما توفیق اَدای حق الناس و جبران مافات را مرحمت کن. زیرا در این مکتب انسان‌ساز، آموخته ایم که اگر حق الناسی را مرتکب شده باشیم تا آن را جبران نکنیم و حق را به حقدار، نرسانیم مستحق بخشش ذات اقدست نخواهیم بود (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح روز جمعه اوّل شهریور ماه 1398 (زاد روز استاد و پدرمان ابن سینا) به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (یکی از صفات مومنین را تکیه بر قدرت لایزال الهی یعنی توکّل، تشکیل می‌‌دهد )

سوره تغابن، آیه 13

اَللهُ لا اِلهَ اِلا هو وَ عَلَی اللهِ فَلیَتَوَکَلِ المُومِنون {13}

مالکیت مطلق تمامی هستی در ید قدرت خالق یکتا است و هرچه داریم از عنایات خاصه او داریم و لذا در برابر غیر او نباید سر تسلیم فرود آوریم و برای حل مشکلاتمان لازم است ضمن تلاش کافی به او تکیه کنیم و از او کمک بخواهیم. بعضی ها به اشتباه، تصور کرده اند توکل یعنی دست از تمامی فعالیت ها کشیدن و انجام امور و موفقیت ناشی از آن ها را به خدا واگذاشتن!. غافل از این که « توکّل یعنی دمیدن روح معنویت الهی در کالبد فعالیت‌های فکری و جسمی و تکیه بر قدرت لایزال خداوند منان به منظور تقویت، تصحیح و تکمیل نیروی کار ». اصل مهم توکل و مشتقات آن بیش از چهل بار در سوره های مختلف قرآن آمده است و مولوی که مسلط به دانش و فهم معانی قرآنی و مجهز به دید عرفان توحیدی بوده است بهترین تعبیرها از مفهوم توکل و نقش آن در سبک زندگی دینی را در مثنوی معنوی بیان کرده است:

توکل در مثنوی معنوی

 گفت پیغمبر به آواز بلند         با توکل زانوى اُشتُر ببند

 رمز الکاسب حبیبُ الله شِنو      از توکل در سبب کاهل مشو

 در توکل جهد و کسب، اولی تر است      زانکه در ضمنش محبت مضمر است

 رو توکل کن تو با کسب اى عمو      جهد میکن کسب میکن مو به مو *

 جهد کن جدى نما تا وارهى      ور تو از جهدش بمانى ابلهى *

 ...

گر توکل میکنى در کار کن     کِشت کن پس تکیه بر جبار کن

 تکیه بر جبار کن تا وارهى      ور نه افتى در بلاى گمرهى *

ابن سینا چهره جهانی ای که مصداق بارز تلاش و توکل است:

 ابن سینا دانشمند پرتلاش و متوکّلی است که موفقیت های خود را در سایه تلاش بی وقفه، پشتکار کم نظیر، پایداری خستگی ناپذیر، شکیبایی عاشقانه و توکل به ذات اقدس الهی کسب کرده و موجب افتخار و مباهات جهان علم و دانش و بخصوص ایران بزرگ قرن چهارم (که چندین برابر ایران امروزین بوده است) را فراهم نموده است. در شرح زندگی این دانشمند افتخار آفرین در کتاب حجت الحق ابوعلی سینا (انتشارات توس) آمده است که: « ... سپس یکسال و نیم باز به مطالعه منطق و جمیع اجزاء فلسفه پرداختم و در تمام این مدت شب و روز مشغول مطالعه بودم، شب تا روز به خواب نمی‌رفتم، روز تا شب نمی آسودم و جز فرا گرفتن آن علوم به کار دیگری نمی‌ پرداختم. هر‌گاه در مطالعه به مشکلی برمیخوردم که از حل آن عاجز می‌شدم به مسجد می‌رفتم، نماز می‌گزاردم و حل آن مشکل را از مُبدعِ کُلّ، می‌ خواستم ».

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! ای قادر متعالی که جز تو معبودی نداریم ما را نیز در سایه اندیشه، گفتار و کردار خداپسندانه، جزو مومنین به ذات اقدست قرار بده تا ضمن تلاش صادقانه در انجام امور، با توکل به مهر و رحمت و عزتت در واقع به خودت تکیه کنیم و بر توفیقات خود و جامعه خداجویمان بیفزاییم.

 آفریدگارا! به ما فرزندان ابن سینا نیز قدرت و توان و همتِ تلاش، پشتکار، پایداری و امیدواری مرحمت کن و چنان اعتقاد و معنویتی عنایت فرما تا همچون ابن سینا هرگاه به مشکلی برخوردیم که از حل آن عاجز مانیم دست کمک به سوی خودت دراز کنیم و با توکل به ذات اقدست تنها از خودت کمک بخواهیم.

** روز پزشک که مصادف با زادروز پربرکت ابن سینا است را به کلیه همکاران پزشک و اساتید بزرگوارمان، این مهندسین صُنع الهی تبریک می‌گویم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X