دسته
منابع مرتبط با بهداشت عمومی
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 72508
تعداد نوشته ها : 989
تعداد نظرات : 11
Rss
طراح قالب
بهنام حاتمي

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز چهارشنبه سوّم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیاتی از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (واکنش درونی در مقابل شنیدن نام خدا، تقویت و ارتقاء ایمان با شنیدن قرآن، ادای نماز و انفاق در راه خداوند )

سوره انفال، آیات 2 تا 4

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ ﴿٢ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ ﴿٣﴾ أُولَـٰئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ ﴿٤

مومنین کسانی هستند که وقتی نام خدا برده می‌شود ضمن احساس آرامش و امنیت (اَلا بِذِکرِاللهِ تَطمَئِنُ القَلوب = دل آرام گیرد به یاد خدای) به واسطه شدت و عمق باور و یقینی که دارند همچون قطره ای که به هنگام پیوستن به اقیانوس، با موجی مواجه می‌شود و برخود می‌لرزد، آنان نیز در مقابل عظمت و بزرگی آفریدگار قادر متعال، بر خود می‌لرزند و زمانی که آیات خداوند برای آنان تلاوت می‌شود چنان تا عمق وجودشان اثر می‌کند که باعث تغییر و تعالی رفتار آنان می‌گردد و بر ایمانشان افزوده می‌شود و به منظور ارتقاء کمیّت و کیفیّت فعالیت‌های مثبت، روح توکّل را در کالبد فعالیت‌های خود می‌ دمند.

و از ویژگی‌های دیگر مومنین، این است که با برپا داشتن نمازهای یومیه، اتصال و ارتباط دایمی خود را با صاحب گیتی حفظ می‌نمایند و به منظور کم کردن فاصله های طبقاتی، از آنچه که خداوند به آنان مرحمت کرده است انفاق می‌کنند و بدینوسیله نماز را واسطه ارتباط با خالق و انفاق را وسیله ارتباط با خلق، قرار می‌دهند.

بنابراین کسانی که دارای این مجموعه صفات، رفتار و ویژگی‌های خداپسندانه ای باشند مومنین واقعی ای هستند که در پیشگاه الهی دارای ارج و قُرب و درجات عالی، بخشش و روزی وسیعی می باشند.

باعنایت به درس های آموزنده این آیات شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

خداوندا! قلب حساسی مرحمت فرما تا با شنیدن نام مبارکت همچون قطره ای که به اقیانوس بی‌کرانی می‌پیوندد، برخود بلرزد و آماده اتصال شود.

پروردگارا! توفیق ویژه ای مرحمت فرما تا با شنیدن ندای قرآن و تفکّر و تعمق در آن و به کارگیری‌ احکام و رهنمودهای عادلانه مندرج در آن فلسفه زیستنمان و سبک زندگیمان را تغییر دهیم.

بارالها! سعادتی عنایت کن تا جزو نمازگزاران واقعی و نه عادتی باشیم و از آنچه که داریم در راهت انفاق کنیم.

ای معبود مهربان! توفیق بندگی خالصانه ات را مرحمت کن تا جزو مومنین واقعی باشیم (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز سه شنبه، دوّم مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (قانع بودن به حق خود، پرهیزگاری و اطاعت از خدا و پیامبر )

سوره انفال، آیه 1

یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَنفَالِ قُلِ الْأَنفَالُ لِلَّهِ وَالرَّسُولِ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَصْلِحُوا ذَاتَ بَیْنِکُمْ وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿١

ای پیامبر آنگاه که در مورد ره آوردها و دست آوردهای پیروزی مسلمانان از تو می‌پرسند، به آن‌ها بگو؛ اینها متعلق به خدا و پیامبر است و در واقع جزو ثروت‌های عمومی و موجودی بیت المال می‌باشد تا طبق نیازهای جامعه و مصلحت نظام الهی، صرف گردد و لذا اگر مومن واقعی هستید در این خصوص شک نکنید و دست از اختلاف بردارید و پرهیزگار باشید و از خدا و پیامبر او اطاعت کنید.

باعنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا توفیق خودداری از افزون طلبی و قانع بودن به حق خودمان و چشم پوشی از طمع به ثروت‌های عمومی را به ما مرحمت فرما تا در سبک زندگی معنویمان هرگز گناه کبیره ی تضییع حق الناس را مرتکب نشویم و همواره در مسیر خودت حرکت کنیم و به صیرورت الی الله بپردازیم.

آفریدگارا عباداتمان را پذیرا باش و فردا و روزهاى پس از آنِ ما را بهتر از این ساعت و امروزمان قرار بده و ما را در بین خویشاوندان و بستگانمان عزیز گردان و در بیدارى و خواب نگهدارمان باش، ای آن که بهترین نگهدار و مهربان‏ترین مهربانانی

آفریدگارا! در روزهای آغازین مهرماه، برپیامبران، امامان، معلمین دبستانی و دبیرستانی و دانشگاهی و سایر اساتید شریف و زحمتکشی که در محضرشان تلمّذ کرده ایم، درود می‌فرستیم و به عنوان شاخه های درخت علم و ایمان آنان پرچم علم و دانش و آگاهی و تقوا را با نام و یاد خودت که اوّلین معلّم بشریت هستی به اهتزار در می آوریم.

 خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خوشنود باشی و ما رستگار (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :

سلامت معنوی با الهام از رهنمودهای قرآنی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

با عرض سلام

صبح بسیار زیبای روز دوشنبه، اوّل مهرماه 1398 شما به خیر و خوشی و سعادت و سلامت

آیه ای از کتاب الله، بدرقه راه امروزمان:

بعضی از ویژگی های مومنین و سبک زندگی معنوی در قرآن کریم: (خودداری از کم فروشی، کم کاری، حق الناس و ایجاد فساد در زمین )

سوره اعراف، بخش پایانی آیه 85

أَوْفُوا الْکَیْلَ وَالْمِیزَانَ وَ لَا تَبْخَسُواالنَّاسَ أَشْیَاءَهُمْ وَ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ﴿٨٥

فروشنده هر کالایی که هستید، طرف مقابل هر قرارداد و پیمان مولّدی که می‌باشید، اگر معلّم مدرسه یا دانشگاه یا هر آموزشگاهی که هستید. اگر کارمندی، نماینده ای یا دولت‌مردی می‌باشید. اگر پزشک، پرستار، مهندس یا محقّقید و حتی اگر مومنی هستید که جان و مال بر کف و در پیشگاه الهی ایستاده اید بدانید که شما فروشنده و خداوند منان، خریدار کالای شما است (اِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المومِنینَ مِن اَموالِهِم وَ اَنفُسِهِم  ...)؛ و لذا از کمّیت و کیفیّت کار و کالای خود نکاهید، بلکه به سنگ تمام، عرضه کنید و از کم فروشی و کم کاری، بپرهیزید و حق مردم را پایمال نکنید و تمام و کمال به صاحبانش بازگردانید و آرامش زمینِ رام و آرام را بر هم نزنید و در زمینِ پاک، فساد به پا نکنید و اگر مومن واقعی هستید این را بدانید که به جا آوردن احکام الهی به خیر و صلاح خودتان است.

با عنایت به درس های آموزنده این آیه شریفه، از پیشگاه الهی مسئلت می نماییم:

پروردگارا در سبک زندگی معنویمان به ما توفیق امانت داری صادقانه، ادای حق الناس، پرهیز از فساد اخلاقی، مالی، اجتماعی، کم کاری، کم فروشی، گرانفروشی و اجتناب از سایر موارد فساد را مرحمت فرما تا آن «خیری» که در این آیه شریفه وعده آن را داده ای نصیب ما و جامعه توحیدیمان گردد.

خداوندا از تو میخواهیم بر تمامی پیامبران و بویژه پیامبر اعظمت محمد (ص) درود فرستى و سپاس نعمت‌هایت را چنان نصیبمان کنی که ما را به کمال خشنودی ذات کبریائیت نایل گرداند و به برکت عنایت خویش بر طاعت و مداومت عبادت خود و شایستگى رفتار،‏ یارى نمایى و تا زنده‏ ایم به بازداشتن از اشتباهات و خطاهای فردی و اجتماعی به ما کمک کنی و تا پایان عمر بر انجام آنچه سودمند است توفیقمان دهى و جهت پذیرش حق و اعتقاد و عمل به قرآن، سعه صدر مرحمت نمایی (صفحه اصلی کتب الکترونیک ).

دسته ها :
X